Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pokusy na zvířatech jen pokud neexistuje alternativa

Provádět pokusy na zvířatech bude povoleno jen tehdy, pokud prokazatelně neexistuje jiná možnost. Norma rovněž zavádí ochranu zraněných volně žijících zvířat a úpravu činnosti záchranných stanic. Zakazuje dále dětem do 15 let, aby kupovaly zvířata. Chovatelem zvířat, která mohou být nebezpečná a vyžadují zvláštní péči, se mohou stát jen dospělí.

Schválená předloha také mimo jiné zpřísňuje tresty za týrání. V případě, že člověk nezabrání týrání či usmrcení zvířete, čeká jej pokuta až půl miliónu korun. Pokutu až 200 000 korun mohou dostat lidé propagující týrání zvířat nebo kteří se o ně špatně starají.

Poslanci schválili novelu loni v prosinci, "obohatili" ji ale o ustanovení, které umožňovalo při výcviku loveckého psa cvičení na jiném živém zvířeti (tzv. kontaktní norování). Senát v lednu novelu vrátil poslancům, ti ale jeho námitky přehlasovali. Prezident ale v únoru zákon nepodepsal a vrátil jej Sněmovně, které se veto nepodařilo přehlasovat.

Pokuty za týrání? Až půl miliónu

Mluvčí připomněl případ nedávného umučení kočky v Morávce, za nějž hlavní z pachatelů dostal pouze pokutu a veřejně prospěšné práce. "Takový trest je výsměch," řekl. Podle současných norem mohl muž skončit až na dva roky za mřížemi.

Novela zákonu pro ochranu zvířat

 Zpřísňuje postihy za týrání zvířat, výrazně se zvyšuje výše pokut, které je možno uložit za přestupky a správní delikty na úseku ochrany zvířat proti týrání.
 Nově definuje podmínky ochraně zvířat během přepravy. Toto je hlavním cílem novelizace, jedná se o sladění s evropskou legislativou.
 Zavádí zcela nově ochranu zraněných volně žijících zvířat a úpravu činnosti záchranných stanic. Doposud se na handicapovaná zvířata a na záchranné stanice žádná zvláštní pravidla nevztahovala. Na tato ustanovení navazuje novela zákona o ochraně přírody a krajiny.
 Nově je zavedena povinnost osob, které obchodují se zvířaty určenými pro zájmové chovy, poskytnout kupujícímu písemné informace o podmínkách chovu a správné péči o kupované zvíře.
 Přináší povinnost čipování druhů zvířat vyžadujících zvláštní péči, které mohou zahrnovat i tzv. exotická zvířata např. velké kočkovité šelmy.
 Nově je obcím umožněno označit čipem nebo tetováním toulavé a opuštěné psy v obci, což má přispět ke snížení počtu toulavých a opuštěných zvířat a zamezit jejich opakovaným únikům.
 Dochází ke zpřesnění řady ustanovení v oblasti ochrany zvířat v zájmových chovech, zejména druhů zvířat vyžadujících zvláštní péči, zvířat pokusných i zvířat volně žijících. Zpřesněna jsou rovněž ustanovení upravující ochranu zvířat při porážení, utrácení nebo jiném usmrcování.

/Zdroj:http://www.hafbezobav.cz/clanek-2008070901-Novela-zakona-na-ochranu-zvirat-proti-tyrani.html/

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zvířata

(Lucie, 2. 5. 2012 20:43)

Myslím si, že každý kdo ublíží nebohé zvěři by měl absolvovat nějaký trestný čin. Tresty tedy podle mého názoru a myslím si i názoru ostatních by měli být přísnější. Kmeny vzácných zvířat rychlím počtem vymírají důsledkem prodávání drahé kůže,týrání ,pro některé i jako zábavu by měli mít udělený trestný čin, protože za chvíli s takovou dobou tady vymře snad vše. Díky za přečtení.

týrání zvířat

(Eva Jansa, 6. 2. 2011 19:52)

Dobrý den,
právě jsem viděla na nově příspěvek o týraném štěněti Buddy a veice mě zaskočilo, že majitel dostane jen pokutu! Myslela jsem, že už existují mnohem přísnější tresty! Můžete mě, prosím, poslat nějaké informace? Existuje nějaká iniciativa, aby byli takoví lidé trestáni mnohem přísněji?
Děkuji,
s pozdravem,
Mgr. Eva Jansa
mail@ejansa.com